ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 4355012
*
nr 435 5012
Gouache
Lenght: ()
'Frafjord' Ewald Dahlskog (1894-1950) Sverige 1937, gouache, Norge, Frafjord, blå fjäll, grönt, olika blå toner, 48 x 62 cm, signerad: 'Ewald Dahlskog Frafjord 1937 VII', glas & ram, grå linnepassepartout
Estimate:
6000
Sold:
SEK 4000
Auction date:
Monday October 30 2006
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
9/10 14:21:54
1
Vinnande bud
23/10 12:12:55
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell blå fjäll europa europeisk frafjord gouache norden nordeuropa norge norsk skandinavien skandinavisk täckfärg vattenfärg
-
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
in a week
27 maj at 19:31
-
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:39
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:57
-
8156 MIXED MEDIA
Per Daniel Holm. Signed, Holländskt kanalmotiv. Mi..//
Auction ends
in a week
27 maj at 18:47
-
7215 MIXED MEDIA
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Vinterbild me..//
Auction ends
in a week
27 maj at 18:50
-
8094 PASTEL
Carl Brandt. Signed, birches, outer dimensions inc..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:54
*
Gouache
nr 435 5012
Gouache
Lenght: ()
'Frafjord' Ewald Dahlskog (1894-1950) Sverige 1937, gouache, Norge, Frafjord, blå fjäll, grönt, olika blå toner, 48 x 62 cm, signerad: 'Ewald Dahlskog Frafjord 1937 VII', glas & ram, grå linnepassepartout
Estimate: | 6000 |
---|---|
Sold: | SEK 4000 |
Auction date: |
Monday October 30 2006 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
9/10 14:21:54 | 1 | Vinnande bud |
23/10 12:12:55 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell blå fjäll europa europeisk frafjord gouache norden nordeuropa norge norsk skandinavien skandinavisk täckfärg vattenfärg
-
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
in a week
27 maj at 19:31 -
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:39 -
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:57
-
8156 MIXED MEDIA
Per Daniel Holm. Signed, Holländskt kanalmotiv. Mi..//
Auction ends
in a week
27 maj at 18:47 -
7215 MIXED MEDIA
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Vinterbild me..//
Auction ends
in a week
27 maj at 18:50 -
8094 PASTEL
Carl Brandt. Signed, birches, outer dimensions inc..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:54